shape
shape

Fizyoterapi-Hidroterapi

 • Home
 • Fizyoterapi-Hidroterapi

Fizyoterapi

Bedensel yetersizliği olan birey; doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası dönemde herhangi bir nedene bağlı olarak iskelet (kemik), kas ve sinir sistemindeki bozukluklar sonucu, bedensel yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden, toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük yaşamdaki gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan, bu nedenlerle korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan bireydir.Çeşitli nedenlerle kaba ve ince motor gelişim becerileri olumsuz yönde etkilenmiş bu bireylerin kendilerinden beklenen fonksiyonel hareket ve becerileri yerine getirmeleri değişik derecelerde kısıtlanmıştır. Bu duruma yol açabilecek ve sıklıkla karşılaşılan nedenler şunlardır;

1. Serebral Palsi (SP veya CP): Gebelik süresinin başından yaklaşık 2 yaşın sonuna kadar gelişmekte olan beynin değişik nedenlerle zarar görmesi sonucu ortaya çıkan duygu, algı ve hareket bozukluğudur. Ortaya çıkan durumun ağırlığı, beynin zedelenme derecesine, hasarın yerine ve bireyin yaşına bağlıdır. Vücudun tamamını etkileyen şekli tetraparezi (kuadriparezi), daha çok bacakların etkilendiği şekli diparezi (dipleji), vücudun bir yarısının etkilenmesi hemiparezi, tek kol veya tek bacak etkilenmesi monoparezi olarak adlandırılır.

2. Merkezi sinir sistemini etkileyen dejeneratif, metabolik ve genetik kökenli hastalıklar: Motor gelişim geriliğine bağlı hareket ve fonksiyon kayıplarına yol açar. Down sendromu, Joubert sendormu, Rett sendromu, Prader-Willi sendromu, Williams sendromu örnek durumlardan bazılarıdır.

3. Mental Motor Retardasyon (Mental Motor Gerilik): Zekâ, duygu ve motor bozuklukların çeşitli oranlarda bir arada görüldüğü durumu ifade eden genel bir başlıktır.

4. Doğuştan kol felci (Brakial Pleksus Yaralanması): Doğum sırasında kola giden sinirlerin zedelenmesine bağlı olarak ortaya çıkan, hareket ve duyguyu etkileyen felç durumudur. Tek taraflıdır ve etkilenen kolda tamamen bir felç durumu olabileceği gibi ağırlıklı olarak elde ya da omuz çevresindeki kasların zayıflığı ile de seyredebilir.

5. Omurilik kapanma defektleri (Spina Bifida-Meningomyelosel): Omuriliğin ve omurilik sıvısının dışarıya doğru kese şeklinde fıtıklaştığı ve bacaklarda tek ya da çift taraflı değişen derecelerde felçlere neden olan bir hastalıktır. Bazı bireylerde beyin omurilik sıvısının dolaşımının beyin içinde kapalı kalması sonucu beyinde birikmesi ve buna bağlı başın büyüdüğü (hidrosefali) görülebilir.

6. Doğuştan kas hastalıkları: İskelet kaslarının yapısındaki bozulma ve buna bağlı ilerleyici kas güçsüzlüğü ile seyreden, doğumdan itibaren ortaya çıkan durumlardır. Kas güçsüzlüğünün yanı sıra eklem sertlikleri, şekil bozuklukları ve ilerleyici sakatlık meydana gelebilir.

7. Travma nedenli merkezi sinir sistemi yaralanmaları: Çoğunlukla trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi kazalar sonucunda oluşmakta ve sinir sisteminde geçici ya da kalıcı engele neden olmaktadır.

8. Süreğen hastalıklardan kaynaklanan motor gelişim gerilikleri: Doğuştan ya da sonradan oluşabilen, yaşam boyu devam eden ve/veya ilerleyici, ince ve kaba motor gelişim becerilerinde yetersizlik ortaya çıkan durumları tanımlar (epilepsi, osteogenesis imperfekta gibi).

Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı ile bireylerin:

 1. Normal motor gelişim basamaklarındaki becerileri kazanmaları,
 2. Duruş (postür) ve hareket ile ilgili bozukluklarını en aza indirmeleri,
 3. Kaba ve ince motor becerilerini geliştirmeleri,
 4. Günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız hareket  edebilme becerileri kazanmaları,
 5. Bacak ve kollarını fonksiyonel bir şekilde kullanmaları,
 6. Düzgün duruş ve hareket için gerekli duyu, algı, bilişsel ve motor bütünlüğünü sağlamaları,
 7. Transfer ve yer değiştirmeye ve ilerlemeye yönelik (ambulasyon) hareketlerini geliştirmeleri,
 8. Yardımcı cihaz, araç gereç ve ekipmanı kullanma becerisi geliştirmeleri,
 9. Gelişim basamaklarına uygun davranma becerisi  geliştirmeleri,
 10. Hareket yeteneğinin yanı sıra bilişsel, duyusal, psikolojik ve sosyal bütünlüğü geliştirmeleri beklenmektedir.

Hidrotrapi

Hidroterapi (havuz terapisi), suyun fiziksel özelliklerinden faydalanarak hastalıkların ve fonksiyonel kayıpların tedavi edilmesi yöntemidir. Suyun kaldırma kuvvetinin yardımıyla vücudun taşıdığı yük azalır, normalde yapılamayan ya da yaparken çok fazla ağrıya sebep olan hareketlerin yapabilmesi mümkün olur.
Hastanın ve hastalığın durumuna göre, fizyoterapi ile birlikte ya da fizyoterapi yerine kullanılabilir. Özellikle travma ya da cerrahi işlem sonrası yük bindirmenin sakıncalı olduğu fakat eklem hareket genişliğinin sağlanması ve kas kuvvetinin arttırılmasının gerektiği durumlarda kullanılır. Uzman fizyoterapist ve/veya hidroterapistlerce planlanan programlarımıza katılacak hastalarımızın tuvalet problemi olmaması gerekmektedir.

Hidroterapinin faydaları 

 • Ağrı ve hassasiyeti azaltır
 • Eklem hareketlerini artırır
 • Kasları gevşetir
 • Solunum kaslarını geliştirir
 • Suyun direnç özelliğini kullanarak kas gücünü ve dayanıklılığını arttırır
 • Suyun dışında yapamadığı hareketleri yapabilen hastanın kendine güveni ve motivasyonu artar
 • Suyun dışında ağrılı ve bunaltıcı olabilen egzersizler, özellikle çocuk hastalar için, eğlenceli bir hal alır.

Hidroterapi uygulanan başlıca hastalıklar 

Serebral Palsi, Multipl Skleroz (MS), Muskuler Distrofi, Guillan Barre Sendromu, Kas-İskelet Sistemi Yaralanmaları, Nörolojik Hastalıklara Bağlı Hareket Kısıtlılıkları, Eklem Zedelenmeleri, Kırık ve Cerrahi İşlemler Sonrası, Fibromiyalji, Romatizmal Hastalıklar, Spor Yaralanmaları, Yumuşak Doku Zedelenmeleri, Obezite, Osteoartrit (Kireçlenme), Denge Problemleri, Çocuk Felci. 

İLETİŞİMHAKKIMIZDA

Bize Ulaşın

 • Adres: Körfez, Atatürk Blv. No:138 Atakum/Samsun
 • Tel: 0 (362) 457 57 28
 • Çalışma Saatleri: Pzt: Kapalı Salı: Kapalı Çar: 09:00 – 17:45 Per: 09:00 – 17:45 Cum: 09:00 – 17:45 Cmt: 09:00 – 17:45 Paz: 09:00 – 17:45