shape
shape

Duyu Bütünleme Terapisi

  • Home
  • Duyu Bütünleme Terapisi

Duyu  bütünleme terapisinde çocukların yaşadıkları duyusal tecrübelerin  nörofizyolojik adaptasyonu ve çocuğun duruma uygun adaptif cevap açığa  çıkarması sağlanır. Bu sayede çocuğun çevresiyle olan sosyal,  duygusal ve fiziksel etkileşimine pozitif yansır. 

Kişinin  vücudu ve çevresinden aldığı duyu bilgileri beyinde bilginin  kavranması, yorumlanması ve bütünleştirilmesi işlemlerinden geçerek,  ortaya çıkan duysal bilginin kullanılarak organize bir cevap açığa  çıkarılması sağlanır. Böylece çocuk dış dünyadan gelen duyu bilgilerine  adapte olur. 

Duyu bütünleme terapisi; direkt olarak çocuğun merkezi sinir sitemine etki ettiği için sinir sisteminin gelişimini sağlar. 

Normal Duyusal Sistemimiz 7 bölümden oluşmaktadır;

Vestibuler Duyu (denge): İç kulakta yer alır. Yer çekimiyle bağlantılı olarak, vücudumuzun alan  içerisinde nerede olduğunu, hızını, yönünü ve hareketini algılamamızı  sağlar, bize bununla ilgili bilgi verir. Bu sistem vücudumuzu dengede  tutmak ve vücudumuzun postürünü korumak için temeldir.

Proprioseptif Duyu (vücut farkındalığı): Kaslarda ve eklemlerde yer alır ve vücudumuzun nerede olduğunu söyler.  Bununla birlikte vücut parçalarının nerede olduğu ve nasıl hareket  ettiklerine ilişkin bilgi verir.

Tat Duyusu: Dildeki kimyasal alıcılar tarafından işlenir. Tatlı, ekşi, acı ve tuzlu gibi farklı tatları algılamamız sağlar.

Koku Duyusu: Burundaki kimyasal alıcıların işlemesiyle yakın çevremizdeki kokular hakkında bilgi verir.

Taktil Duyu (dokunma): Deride bulunur, vücudun en büyük organıdır. Dokunma, basınç ve ağrı  seviyesiyle ilişkilidir ve bu suretle ısıyı (sıcak ve soğuğu) ayırt  etmemize yardımcı olur. Dokunma sosyal gelişimin önemli bir parçasıdır.  İçinde olduğumuz çevreyi ölçüp değerlendirmemize yardımcı olur ve buna  uygun tepkiler geliştirmemizi sağlar.

Görme Duyusu: Gözün retina kısmında yer alır ve ışık ile aktif hale gelir. Görme  duyumuz nesneleri, insanları, renkleri, zıtlıkları ve uzamsal sınırları  tanımamıza yardımcı olur. 

İşitme Duyusu: Havadaki  ses dalgalarının, dış kulak yolu ile toplanarak, iç kulaktaki  reseptörleri uyarması sonucu çevremizdeki sesleri algılar ve beyin  sapında anlamlandırılır.

Terapi  seanslarının başında çocuk değerlendirilir ve hangi alanlarda ne  şekilde sorun yaşadığı tespit edilir. Çocuğun problem  yaşadığı alanlardaki bozukluğun davranışlarına ne şekilde yansıdığı  gözlemlenir ve uygun terapi programı çizilir. 

Terapi  sırasında aile sürecin en önemli parçasıdır ve terapistle aile, çocuğun  da içinde olduğu bir takım gibi çalışmak zorundadır. 

İLETİŞİMHAKKIMIZDA

Bize Ulaşın

  • Adres: Körfez, Atatürk Blv. No:138 Atakum/Samsun
  • Tel: 0 (362) 457 57 28
  • Çalışma Saatleri: Pzt: Kapalı Salı: Kapalı Çar: 09:00 – 17:45 Per: 09:00 – 17:45 Cum: 09:00 – 17:45 Cmt: 09:00 – 17:45 Paz: 09:00 – 17:45